| Camera | 50MP+8MP+12MP+48MP Main, 16MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 8.03 Inches LTPO AMOLED Display | |
| Sim | Nano-SIM | |
| OS | Android 12, Origin OS Ocean | |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) | |
| RAM | 12GB RAM | |
| Memory | 256GB, 512GB ROM | |
| Battery | 4600 mAh Battery |
| Name | Vivo X Fold+ |
|---|---|
| Model | X Fold+ |
| Price | 150,000 |
| Brand | Vivo |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2022, September 26 |
|---|---|
| Launch Date | Coming soon. Exp. release 2022, September 29 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Foldable LTPO AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 8.03 inches, 206.5 cm2 (~88.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1916 x 2160 pixels (~360 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | Yes |
| Display Screen Protection | No |
| Primary Camera | 50MP 8MP 12MP 48MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 16MP |
| Camera Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, LED flash, panorama HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS 1080p@30fps |
| Body Dimensions | Unfolded: 162 x 144.9 x 6.3 mm Folded: 162 x 74.5 x 14.6 mm |
|---|---|
| Body Weight | 311 g (10.97 oz) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Black, Blue, Red |
| Operating System | Android 12, Origin OS Ocean |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Memory Internal | 256GB, 512GB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 12GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4600 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz audio |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast charging 80W Fast wireless charging 50W Reverse wireless charging 10W |
nice product
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+13MP+5MP Main, 12MP Front
Chipset: MediaTek Dimensity 9000+ (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 12
Battery: 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 inches Foldable Dynamic AMOLED Display
Camera: 12MP+12MP main, 10MP front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1+ (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 12, One UI 4.1.1
Battery: 3700 mAh Battery
View Details →
Display: 6.76 inch OLED Display
Camera: 50MP+64MP+64MP+64MP main, 13MP front
Chipset: Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 11, Magic UI 5, Google Play Services
Battery: 4600 mAh Li-Poly (Lithium Polymer)
View Details →
Display: 6.78 inches AMOLED Display
Camera: 64MP+13MP+5MP Main, 24MP Front
Chipset: Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 11, ROG UI
Battery: 6000 mAh Li-Poly Battery
View Details →
Display: 6.7 inches Dynamic AMOLED Display
Camera: 12MP+10MP Main, 10MP Front
Chipset: Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: Android 10.0; One UI 2
Battery: 3300 mAh Li-Poly Battery
View Details →
Display: 6.1 inches Super Retina XDR OLED Display
Camera: 12MP+2MP+12MP Main, 12MP Front
Chipset: Apple A15 Bionic (5nm)
RAM: 6GB RAM
OS: iOS 15
Battery: 3000mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 7.3 inches dynamic amoled Display
Camera: 12MP+12MP+16MP Main, 10MP+8MP Front
Chipset: Snapdragon 855 (7 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 9.0 (Pie)
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 4235 mAh
View Details →
Display: 6.9 Inches Dynamic AMOLED 2X Display
Camera: 108MP+12MP+12MP+12MP Main, 12MP Front
Chipset: Exynos 1000 (7 nm+)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 10, One UI 2.1
Battery: 4700mAh Li-Po
View Details →
Display: 7.6inches Foldable Dynamic AMOLED 2X Display
Camera: 16MP+12MP+12MP Main, 32MP Front
Chipset: Snapdragon 875
RAM: 8GB RAM
OS: Android 11
Battery: 5000 mAh Li-Poly (Lithium Polymer)
View Details →
Display: 6.7 inches Foldable Dynamic AMOLED Display
Camera: 12MP+12MP Main, 10MP Front
Chipset: Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 10.0; One UI 2
Battery: 3300 mAh Li-Po Battery
View Details →